Život v seminári očami prváka – Duchovná a telesná posila 1


Keď zvony na Dóme odbijú šiestu hodinu, preorátor (ten seminarista, ktorý sa predmodlieva) začne modlitbu zvolaním „Pane, otvor moje pery!“ a my odpovedáme „A moje ústa budú ohlasovať tvoju slávu.“. Naše prvé slová dňa patria Bohu. Potom už nasleduje modlitba, ako ju predpisuje liturgia hodín. Počas bežných dní chvály recitujeme rozdelení na dva chóry. V nedele a veľké sviatky býva modlitba spievaná. Chvály trvajú asi 15 minút. Potom nastane ticho. Nie je to ale hluché ticho. Prišiel čas na ranné rozjímanie.

Rozjímanie je individuálne a každý rozjíma spôsobom, ktorý ju mu blízky. Podkladom na rozjímanie býva najčastejšie Božie slovo, ktoré zaznie vo svätej omši daného dňa, alebo nejaká iná časť, myšlienka z večerného zamyslenia, ktoré pripravujú otcovia špirituáli, alebo to môže byť aj dobrá duchovná literatúra a pod. Podstatou rozjímania je zapojenie rozumu a vôle, teda uvažujeme nad tajomstvami viery a snažíme sa ich premietnuť na svoju aktuálnu situáciu. Čo mi Boh chce povedať práve dnes? Aké predsavzatie si dávam na dnes? V čom sa chcem dnes viac podobať Kristovi? Čas na rozjímanie je približne 20 minút Potom je krátka prestávka, kedy sa môžem v tichosti pripraviť na slávenie svätej omše.

O trištvrte na sedem sa začína svätá omša, ktorú zvyčajne slúžia naši predstavení. Výnimkou je utorok, kedy býva hlavným celebrantom otec arcibiskup Stanislav alebo otec biskup Jozef. Zmena je aj v stredu, pretože vtedy býva svätá omša večer a celebrantom je nejaký hosť. Svätá omša je vzácna chvíľa stretnutia s Pánom prítomným v Eucharistii. Po skončení svätej omše ešte pár minút zostávame v tichu. Je to čas na poďakovanie sa za prijaté dobrodenia. Potom už vychádzam z kaplnky a presúvam sa do jedálne na raňajky. Silencium sa skončilo a začínajú sa ranné debaty pri stoloch. Je približne pol ôsmej.

Čo jedávame? Skladba raňajok je ustálená na chlebe, nátierke, masle, niekedy býva šunka a syr. Kto chce, dá si džem. Býva aj jogurt, bábovka, vianočka. K dispozícii je horúca voda na čaj alebo kávu. Potraviny dodáva externá stravovacia firma. Dvojica seminaristov, ktorá má v daný týždeň službu, má povinnosť tieto potraviny prichystať a taktiež pripraviť stolovanie.

Kto sa najedol skôr, môže odísť na izbu a má ešte pár minút čas, aby si vypil kávu, či dopísal domácu úlohu (áno, aj seminaristi dostávajú domáce úlohy). Keďže miestnosti určené na vyučovanie sú v tesnej blízkosti izieb seminaristov, krátko pred ôsmou odchádzam do triedy a začína sa vyučovanie.

Ako vyzerajú ďalšie časti nášho dňa sa dozviete nabudúce.

Martin Surový


Jedna myšlienka “Život v seminári očami prváka – Duchovná a telesná posila

  • Peter Šarmír

    Joooo super ďalšia časť života v seminári.Už sa neviem dočkať ďaľšej časti požehnaný zvyšok dňa .

Komentáre sú uzavreté.